Inspireeriv päev täis ideid ja kogemusi: Tuleviku Meedia Meediapädevuse konverents

26. veebruaril 2025 Tallinnas toimus Tuleviku Meedia Meediapädevuse konverents, mille eesmärgiks oli pakkuda õpetajatele uusi teadmisi ja inspiratsiooni meediatundide loomiseks ja oma metoodikate jagamiseks ja täiendamiseks. Konverents toimus tänu Briti Nõukogu toetusele.

  • 120 osalejat: õpetajad, haridus-ja noorsootöötajad, kommunikatsioonieksperdid, Tuleviku Meedia partnerid ja sõbrad.
  • 9 esinejat.
  • Loomingulise multimeedia projekti esitlus: esilinastus lühifilm, mis oli loodud Tallinna juudi Kooli meediaõpetaja Alina Serkutani ja tema õpilaste poolt spetsiaalselt meie konverentsi jaoks. Lühifilm mõtiskleb meedia mineviku, oleviku ja tuleviku üle.
  • Terve meri emotsioone, ideid ja kogemusi.

„Me kohtume teiega väga toredal ajal. Vabariigi aastapäeva nädalal! Palju õnne meie riigile! On käes koolivaheaeg. Ja ma tean, et ka õpetajad alati ootavad seda aega. Samas, me kohtume ajal, kui olukord maailmas ja meedias, mis on maailma peegel, on väga ärev“ – ütles oma avasõnas MTÜ Tuleviku Meedia asutaja Julia Rodina. „Möödus kolm aastat sellest päevast, kui Venemaa alustas oma täismahulist sõjaagressiooni Ukraina vastu. Endiselt räägitakse tõejärgsest maailmast, faktidega mängitakse, emotsioonidega manipuleeritakse ja sellel on reaalne mõju inimeste elule. Õpetajad, noorsootöötajad, haridustöötajad – teie roll on aidata lastel ja noortel kaootilises meediamaailmas orienteeruda. Ja teie roll on tähtsam kui kunagi varem. Aga me kohtume teiega talve ja kevade piiril... Usun, et soojus, valgus ja ausus võidavad. Ja meediapädevus – olgu meie superjõud. Ma tänan teid, et otsustasite oma aega täna meediapädevuse teemale pühendada.“  

Eraldi täname Ursula Roosmaad, Briti Nõukogu Eesti esinduse direktorit, kes pöördus osalejate poole avasõnadega, toetamise eest. 

Konverentsil esinejad ja meistriklasside lektorid: Marianna Makarova, Ljudmilla Roždestvenskaja, Oksana Belova-Dalton, Pavel Ivanov, Jelena Moisejeva, Valentina Marcinkevicene, Konstantin Petrov, Inger Klesment, Julia Rodina.  

Siin on vaid üks näide inspireerivast tagasisidest, mis me saime: “Suur tänu sellise informatiivse konverentsi suurepärase korraldamise eest, kuumade teemade tõstatamise ja väga huvitava statistika eest! Loodame, et kohtume taas!“ 

Tehisaru, digiturvalisus ja ühiskonna sidusus 

Tänu Tuleviku Meedia Meediapädevuse konverentsi esinejatele, õnnestus meil pakkuda osalejatele laia valiku teemadest. Suures saalis kõlanud esinemised olid seotud nii meediatarbimise sotsioloogilise poolega, kui ka tehisintellekti kasutamisega koolis ja digiturvalisuse õppest.  

Marianna Makarova, sotsiaalteadlane ja strateegilise kommunikatsiooni ekspert oma esinemises “Inforuum ja ühiskonna sidusus“ pakkus õpetajatele Integratsiooni monitooringu, Riigikantselei avaliku arvamuse seire ja teiste oluliste uuringute andmeid, ning tuletas meelde, et meediapädevus on oluline oskus ja tööriist mis aitab valeinfo vastu.  

Haridustehnoloog, Tallinnas Kesklinna vene gümnaasiumi õpetaja Ljudmilla Roždestvenskaja rääkis tehisintellekti tööriistadest ja sellest, kuidas õpetaja saab neid oma töös kasutada. Ta on veendunud, et tehisintellekti kasutamine koolis peaks olema vaikimisi lubatud. Ja ainus mõistlik erand on see, kui tehisintellekti kasutamine takistab tõeliselt oluliste oskuste arendamist. “Õpetajatel on eetiline kohustus valmistada õpilasi ette maailmaks, kus seda tööriista kasutatakse, mitte maailmaks, kus seda pole” - lisas Ljudmilla Roždestvenskaja. Ja selleks tuleb ka õpetajal endal õppida.  

Inger Klesment, Tartu Ülikooli õppejõud ja meediapädevuse spetsialist, väikelastele mõeldud interaktiivsete meediapädevusmängude looja, on õpetanud enam kui 10 000 last üle Eesti ja jagas konverentsi osalejatega oma kogemust. Digiturvalisuse õppega peab alustama varakult, ja Ingeri kogemus näitab, et seda on võimalik teha efektiivselt ja kaasavalt, ning ka ekraanivabalt. Proovisime koos osalejatega ka mängida ühe Ingeri mängu, mis käsitleb digiturvalisuse ja online-kiusamise teemat.  

Know-how, praktika ja emotsioonid 

Oluline osa konverentsi programmist oli pühendatud meistriklassidele, kus osalejad said valida teemat ja töötada ning diskuteerida koos kolleegide ja ekspertidega.

Oksana Belova-Dalton, Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi teadur, esines kaasava töötoaga „Konspiroloogiavastane vaktsiin. Vandenõuteooriate meistriklass“. Osalejad mitte ainult õppisid ära tundma vandenõuteooriaid, nende tekkepõhjusi ja levikuallikaid, aga ka ise lõid oma teooriaid ja esitasid neid teistele gruppidele. 

„Know-how plokis“ esinesid ja jagasid oma meediapädevuse õpetamise metoodikaid kolm õpetajat, kes juba edukalt õpetavad meediat ja meediakirjaoskust. Jelena Moissejeva, Tallinna Õismäe Vene Lütseumi õpetaja ja Eesti Vene Keele ja Kirjanduse Õpetajate Liidu esimees pakkus osalejatele tervet raamatukogu erinevatest allikatest, mis aitavad kaasavaid meediatunde luua.  

Valentina Marcinkeviciene, Eurogümnaasiumi õpetaja, kasutab palju uusi meetodeid ja pakub õpilastele võimalusi praktiliseks loominguliseks tööks, sealhulgas väljaspool kooli. Oma ettekandes rääkis Valentina oma valikainest „Inimene kaasaaegses maailmas“ ja sellest, kuidas kasutab erinevaid meediume ja meediat. Juba teist aastat järjest loovad tema õpilased näituseid, et mõtestada koos maailma, nähtusi ja sündmusi enda ümber. 

Kostiantyn Petrov, Lasnamäe Gümnaasiumi õpetaja, rääkis meediapädevuse rakendamisest inglise keele tundides põhikoolis ja gümnaasiumis. Oma tundides Kostiantyn analüüsib koos õpilastega klikimagneteid, kuulsaid pilte ja nende allikaid, reklaami ja selle varjatud sõnumeid, arutleb ja loob meeme.   

Meediaeksperti, ajakirjaniku, Raadio 4 ja Kuku raadio saatejuhi Pavel Ivanovi meistriklassi nimi oli “Kirillitsas Eesti: mis on Eesti venekeelse ajakirjanduse olevik ja tulevik”. See vasta paljude osalejate küsimustele aga ka tekitas diskussioone kuumadel päevakajalistel teemadel.  

MTÜ Tuleviku Meedia asutaja Julia Rodina pakkus osalejatele “Teistmoodi töötuba“, kus vabas ja eksperimentaalses formaadis said osalejad jagame oma muresid, rõõmu ja otsida koos lahendusi: kuidas olla meediapädev ja vastupidav just tänapäeval ja oma säilenõtkust tugevdada.  

Siiralt täname osalejaid, esinejaid, partnereid ja meie vabatahtlike!  

Fotod: Margarita Mironova-Malkin

Projekt viiakse läbi koostöös British Council Estonia-ga programmi People to People Cultural Engagement raames. Lisainfot Briti Nõukogu töö kohta Eestis leiate www.britishcouncil.ee
Eelmine
26. veebruaril toimub Tuleviku Meedia meediapädevuse konverents

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: